Do politiky patří selský rozum a ohleduplnost

Ve volbách do sněmovny může Suverenita získat 15 procent hlasů

Rozhovor Jany Bobošíkové na WWW.CESKAPOZICE.CZ

Ve volbách do sněmovny může Suverenita získat 15 procent hlasů. Lidé si musejí uvědomit, že lidský život je „up and down“. Nikomu neslibujeme světlé zítřky, říká předsedkyně Suverenity Jana Bobošíková

POLITIKAOndřej Koutník | 04.09.2011 - 07:21

„Suverenita je velmi často obviňována z populismu. Ale není to pravda. My se jen neobáváme pojmenovávat věci pravými jmény,“ říká předsedkyně strany Jana Bobošíková.

Zdviž vyjede do nejvyššího patra pražského mrakodrapu Corinthia Towers, kde se uhnízdila centrála politické strany Suverenita – Blok Jany Bobošíkové. „Jen se podívejte, pane redaktore, jak je ta Praha krásná. Škoda jen, že odsud nevidíme na Pražský hrad,“ mne si ruce předsedkyně strany, bývalá europoslankyně a matadorka české politiky Jana Bobošíková.

Ale k rozhovoru: s Janou Bobošíkovou jsme chtěli vést dialog proto, že její politické angažmá považujeme za součást sílícího názorového proudu, jenž dříve či později vydá plod v podobě zatím nespecifikovaného politického uskupení. Nemusí to být nová strana, ale třeba účelová volební koalice. K tomuto proudu, v Evropě nijak ojedinělému, patří stejně tak čeští pravicoví konzervativci jako Suverenita nebo Strana svobodných občanů. A samozřejmě, možná v první řadě, prezident Václav Klaus.

„Jsme součástí evropského proudu, který bude sílit,“ říká Jana Bobošíková. „Teď ale nejsem schopna říci, jak bude tento proud v České republice organizačně uspořádán.“

Nikomu neslibujeme světlé zítřky

ČESKÁ POZICE: Jaké jsou nejbližší politické cíle strany?

BOBOŠÍKOVÁ: Suverenita se samozřejmě chystá do krajských voleb v roce 2012. Budeme kandidovat ve všech krajích České republiky. Někde v koalici, někde samostatně, bude záležet na situaci. V tuto chvíli už se samozřejmě začínáme připravovat, jednáme i s potenciálními koaličními partnery. Jejich jména ale nyní říkat nebudu, jednání ještě nejsou u konce. Rozhodně nepůjde o celostátní koalici. Jednotlivé budou vytvářeny ad hoc. Rozhodnutí ponecháme na příslušných krajských organizacích Suverenity.

ČESKÁ POZICE: Budete kandidovat na hejtmanku?

BOBOŠÍKOVÁ: V krajských volbách kandidovat nebudu. Soustředím na volby do Poslanecké sněmovny, které by měly být s největší pravděpodobností za tři roky.

ČESKÁ POZICE: To je optimistické tvrzení. Věříte, že příští volby do sněmovny budou až za tři roky?

BOBOŠÍKOVÁ: Velmi by mě překvapilo, kdyby nyní byly předčasné volby.

ČESKÁ POZICE: Plánujete, že kampaň Suverenity pro krajské volby nějak zaštítíte?

BOBOŠÍKOVÁ: Jednoznačně se ke kampani budu hlásit. Jsem ale ráda, že na kandidátkách budou i lidé, jako Olga Zubová, která je předsedkyní Suverenity ve Středočeském kraji.

Lidé si musejí uvědomit, že život není černobílý, že lidský život je „up and down“

ČESKÁ POZICE: Odhlédneme-li od krajských specifik, přinesete voličům nějaké obecnější sdělení?

BOBOŠÍKOVÁ: Suverenita je velmi často obviňována z populismu. Ale není to pravda. My se jen neobáváme pojmenovávat věci pravými jmény. Nechci, aby to vyznělo, že Suverenitu chválím, ale o spoustě nepříjemných věcí hovoříme někdy s větším předstihem, než bychom asi mediálně hovořit měli. Lidé si musejí uvědomit, že život není černobílý, že ekonomika nezaznamenává neustálý růst, že lidský život je „up and down“. Nebude to tak, že jednou přijde Brusel či Mezinárodní měnový fond a pomohou nám. Musíme vědět, že nejbližší pomocná ruka je ta na konci vlastní paže. Od toho se odvíjí řešení navrhovaná Suverenitou. Nikomu neslibujeme světlé zítřky.

Věci veřejné destabilizovaly český politický systém

ČESKÁ POZICE: Říkáte, že politiku chcete lidem především vysvětlovat. Lze proto očekávat kontaktní kampaň? Chystáte i marketingové ‚triky‘ na voliče?

BOBOŠÍKOVÁ: Suverenita na marketingový přístup nepřistoupí. Přestože víme, že krátkodobě se takový postup vyplácí. Vyplatí se ale tento přístup i občanům České republiky? Politiku považuji za věc občanskou, nikoliv marketingovou. Je otázka, zda ti, kteří dali hlas některým marketingově vyrostlým stranám, toho dnes nelitují.

ČESKÁ POZICE: Narážíte na Věci veřejné?

BOBOŠÍKOVÁ: Mohu říci, že jsem nepotkala jediného člověka, který by se hlásil k 11 procentům Věcí veřejných. Suverenita nikdy nebude stranou, která sežene sponzory a zaručí se jim budoucí politickou mocí a z toho vyplývajícími prebendami. Neobjevíme se – neříkám já, ale třeba mé kolegyně – před volbami v plavkách. Ne. Suverenita kontinuálně říká své názory, je to její občanský projev.

ČESKÁ POZICE: Těší vás, že Věci veřejné přicházejí o sympatie veřejnosti? Možná právě „véčkaři“ Suverenitu loni ve sněmovních volbách připravili o hlasy, které chyběly k překonání pětiprocentní klauzule.

BOBOŠÍKOVÁ: Nejsem škodolibá. Jsem nešťastná z toho, co se nyní v České republice děje. Nemyslím, že před 20 lety jsme předpokládali, že před námi budou ležet statistiky, které říkají: poklesla vzdělanost českých lidí, poklesla konkurenceschopnost české ekonomiky. Mohlo by se to vyvíjet jiným směrem, kdyby státní správa byla jinak řízena a kdyby některá politická rozhodnutí byla dělána nikoliv ve jménu lobbistických a osobních zájmů, ale v zájmu České republiky.

ČESKÁ POZICE: Prezident Klaus ve čtvrtek v nočním vysílání České televize uvedl, že někteří politici Věcí veřejných jsou pro českou politiku obohacením. Josef Dobeš je prý nejlepším ministrem školství za posledních 20 let. Souhlasíte s prezidentem?

BOBOŠÍKOVÁ: To je vidění světa pana prezidenta. Pravda je, že některé dílčí věci se snaží ministr Dobeš dělat dobře.

Viděn prizmatem naprostého politického pragmatismu a cynismu je Vít Bárta úspěšný politik

ČESKÁ POZICE: A co Vít Bárta, kterého poslanci vydali policii k trestnímu stíhání pro podezření z korupce? Je podle vás šikovný a bystrý homo policiticus, jak jej Klaus tituloval?

BOBOŠÍKOVÁ: (směje se) Pokud se na to podíváme pohledem naprostého politického pragmatismu a cynismu, tak šikovný je. Z nuly dostal Věci veřejné do Poslanecké sněmovny. Pokud někoho nezajímají metody, jak se to stalo, pak viděno tímto prizmatem je Bárta úspěšný politik. Naše hodnocení Věcí veřejných však zůstává. Tato strana nemá politickou strukturu a destabilizovala český politický systém. Nevylučuje to, že pan ministr Dobeš nemůže udělat nějaké dobré kroky. Suverenita tu není od toho, aby za každou cenu kritizovala.

ČESKÁ POZICE: Přesto, nepřijde vám prezidentova pochvala na adresu Věcí veřejných zvláštní?

BOBOŠÍKOVÁ: Pan prezident má nárok na svůj názor, který nemusíme vždy sdílet. Nemyslím si, že Věci veřejné jsou dobrá strana. Můžeme mít ale každý jiné názory a můžeme o nich diskutovat. Není to důvod, abychom se nenáviděli a nálepkovali se hanlivými výrazy.

Bátora není nácek, ale inteligentní demokrat

ČESKÁ POZICE: Jste známa svou kritikou průzkumů veřejného mínění. Jaké změny byste v této oblasti navrhovala?

BOBOŠÍKOVÁ: Průzkumy veřejného mínění jsou profesionální byznys. Neredukovala bych je. Co bych ale zásadním způsobem změnila, to je nerovný přístup do veřejnoprávních médií. Na základě průzkumů soukromých agentur se politické strany smějí prezentovat ve veřejnoprávní televizi. No kde to pak jsme? Jsem přesvědčena, že do veřejnoprávních médií by před volbami měly mít přístup všechny politické strany, které splnily zákonné podmínky pro volební účast.

Obávám se, že Českou republiku v krajských volbách opět čeká oranžové tsunami

ČESKÁ POZICE: Dokážete říci, jaký výsledek by v krajských volbách byl pro Suverenitu úspěchem?

BOBOŠÍKOVÁ: Obávám se, že Českou republiku v krajských volbách opět čeká oranžové tsunami. Rádi bychom však překročili pětiprocentní hranici ve všech krajích. Suverenita běží na dlouhou trať, chce zakotvit v politickém spektru. Suverenita chce dlouhodobě uspět a je budovaná jako masová strana. Pokud budeme mít rovný přístup do médií, troufám si tvrdit, že v příštích volbách do Poslanecké sněmovny, kterým lidé přikládají větší důležitost, Suverenita dosáhne 15 procent hlasů.

ČESKÁ POZICE: Jak jste reflektovala dění kolem Ladislava Bátory?

BOBOŠÍKOVÁ: Pan Bátora kandidoval v roce 2010 do Senátu za Suverenitu. Jsem hluboce přesvědčena, že pan Bátora není nácek, polofašista a jak ještě jinak nelichotivě ho titulují takzvaně špičkoví politici.

ČESKÁ POZICE: Koho tím máte na mysli?

BOBOŠÍKOVÁ: Ministr financí dehonestuje pana Bátoru a s naprostým klidem se po Praze prohání s tričkem, na kterém je napsáno (začíná se smát) ….. Nebudu to raději ani říkat. (Poznámka redakce: pravděpodobně má Bobošíková na mysli recesistický „Klub kokotů“, který uspořádal na konci srpna v Klubu Lávka privátní „skupinovou terapii“. Miroslav Kalousek je členem klubu a je označován za takzvaného arcikokota. Skupina vznikla loni před sněmovními volbami, když se Kalousek před Poslaneckou sněmovnou rozpovídal do kamery České pirátské strany. ČPS umístila video na server youtube.com.) Pro mě je pan Bátora vzdělaný člověk, konzervativec a demokrat.

ČESKÁ POZICE: Hovořila jste v poslední době s panem Bátorou na téma případné politické spolupráce?

BOBOŠÍKOVÁ: S panem Bátorou spolupracuji dlouhodobě. Čas od času se účastním diskusí Hovory na pravici. (Poznámka redakce: Hovory na pravici pořádá sdružení Akce D.O.S.T., jehož předsedou je právě Ladislav Bátora. V červnu 2011 se konal v pořadí třetí díl diskusního cyklu.) O budoucím politickém angažmá jsme se spolu nebavili. Názorově jsme si ale v řadě věcí naprosto blízcí.

ČESKÁ POZICE: V uplynulých několika týdnech jsme viděli, že kromě odpůrců má Ladislav Bátora i početný tábor zastánců. Není to pro Suverenitu možnost získat další voliče, pokud by Bátoru angažovala do svých řad?

BOBOŠÍKOVÁ: Lidé si potřebují politiku personifikovat. Názory Suverenity a pana Bátory jsou dlouhodobě konzistentní. Bátora byl jeden z prvních, kdo chodil na demonstrace proti přijetí Lisabonské smlouvy, které jsem organizovala. Na těchto akcích jsme se více méně seznámili. Panuje mezi námi názorová blízkost. Nemyslím si ale, že bychom teď potřebovali jeden druhého, abychom si jakoby přidávali. Lidé to berou tak, že jsme jedna velká, názorově spřízněná skupina. Zdůrazňuji, že názorově spřízněná, neříkám organizačně.

Český veřejný život bude i v budoucnu Václava Klause potřebovat

ČESKÁ POZICE: V současnosti se spekuluje, zda prezident Václav Klaus nebude iniciovat vznik nové strany či se na něm přímo podílet. Taková strana by ideologicky byla Suverenitě zřejmě dost podobná a ve volbách jí mohla ubrat hlasy. Nehovořila jste případně s prezidentem o nějaké formě politické spolupráce?

BOBOŠÍKOVÁ: O poprezidentském působení Václava Klause se spekuluje dlouho. Pracovala jsem jako jeho poradkyně, a proto trochu znám jeho pracovní styl. Pokud bude zdravý, neodejde z veřejného života. Neodvažuji se ale predikovat, zda se bude angažovat přímo v politické straně či třeba na akademické půdě. Vyplyne to z politické situace. Fakt je, že …

ČESKÁ POZICE: Prosím, pokračujte.

BOBOŠÍKOVÁ: Faktem je, že česká politika a český veřejný život bude i v budoucnu Václava Klause potřebovat. Prezident Klaus odvážně pojmenovává věci pravými jmény. Na mysli mám například globalizaci, evropskou integraci nebo výmysly jako globální oteplování. Před těmito věcmi varuje, byť je za to ostrakizován, napadán a zesměšňován. Pevně věřím, že odchodem Václava Klause z prezidentského postu nezmizí jeho myšlenky z politiky. Je otázkou, jak budou tyto myšlenky dále šířeny. Jestli formou politické strany nebo prostřednictvím nějakého think-tanku, sama jsem zvědavá.

ČESKÁ POZICE: Na webu Suverenity se na prezidenta Klause často odvoláváte. Na titulní stránce máte například fotografie z výšlapu na Sněžku, na kterých jsou zvěčněni příznivci Suverenity s prezidentem v zimní čepici.

BOBOŠÍKOVÁ: Dlouhodobě podporujeme Václava Klause v řadě jeho kroků. S jeho myšlenkami souzníme. Ale není to tak, že bychom šli za prezidentem a říkali: Pane prezidente, buďte tak laskav a vstupte do Suverenity. Václav Klaus je osobnost, která se rozhodne sama, jakým způsobem se bude dále na politickém poli angažovat.

Václav Klaus může být do budoucna určitou názorovou kotvou v období plném nejistot, do kterého Česká republika vplouvá

Suverenita udělá všechno proto, aby myšlenky Václava Klause nezanikly. Václav Klaus může být do budoucna určitou názorovou kotvou v období plném nejistot, do kterého Česká republika vplouvá. Václav Klaus má lidem stále co předat. Nevím, jaké má plány, mohl by třeba svůj poslední rok ve funkci využít k tomu, aby objel Českou republiku a umožnil lidem poznat jeho názory – bez zkreslení médii. Vytvoření zázemí pro takovou „road show“ po republice je Suverenita připravena být nápomocna.

Tento proud přichází zdola

ČESKÁ POZICE: Už jste o této „road show“ s prezidentem hovořila? Neposloužilo by to Suverenitě spíše jen pro její kampaň před krajskými volbami?

BOBOŠÍKOVÁ: (směje se) Vidíte, to jste mě přivedl na nápad, možná to zkusím. Ale teď vážně. Spousta novinářů se domnívá, že za některými názorovými shodami musí být nutně zákulisní organizační propletení. Jde o názorový proud, který je tady a který bude sílit. Podívejte se například na Pravé Finy (Poznámka redakce: Strana Praví Finové ve finských parlamentních volbách v dubnu 2011 skončila na třetím místě a je největší opoziční stranou. Přitom ve volbách v roce 2007 získali Praví Finové jen pět křesel, nyní 39. Program strany je protievropský, nacionalistický a antiimigrantský.) Tyto nálady jdou zdola, nejsou naoktrojované politickými elitami. Odráží to mínění občanů. Proto se domnívám, že jsme součástí evropského proudu, který bude sílit. Teď ale nejsem schopna říci, jak bude tento proud v České republice organizačně uspořádán.

Je potřeba se proti některým mainstreamovým praktikám ozvat a nenechat si je líbit

ČESKÁ POZICE: Mluvíte o názorovém proudu. Jaké myšlenky a hodnoty tento proud spojují?

BOBOŠÍKOVÁ: Tento proud se snaží poukazovat na věci, jako je snaha o omezení svobody slova, snaha o omezení názorové svobody. To mě v souvislosti s kauzou Bátora velmi zlobí. Vaši rodiče možná pomatují, jak kvůli svým názorům šli do skladu nebo k lopatě. Když vicepremiér Schwarzenberg řekne, že Bátora může jít se svými názory do skladu tužek - to jsme tedy opravdu nechtěli. Je potřeba se proti některým mainstreamovým praktikám ozvat a nenechat si je líbit. To je to, co spojuje pana Bátoru, Suverenitu, do jisté míry Stranu svobodných občanů. Jednotícími prvky tohoto proudu je bránit svobodu člověka a suverenitu této země.

ČESKÁ POZICE: Je však zřejmé, že když tento názorový proud, jak vy říkáte, bude chtít ve volbách uspět, bude se muset zorganizovat do konkrétnější podoby.

BOBOŠÍKOVÁ: Když jsme Suverenitu zakládali, deklarovali jsme, že kdo k nám chce vstoupit, nechť vstoupí. Proces spojování by byl administrativně nesmírně náročný. Takže některé strany, jejíž členové k nám vstoupili, utlumily svou činnost. Například k nám vstoupili lidé ze Strany svobodných občanů, vstupují k nám lidé z ODS a Demokratické strany zelených. Posledně jmenovaná strana už funguje spíše jen jako organizační jednotka. Tento proces však může pokračovat tak, že lidé ze Suverenity se stanou tohoto procesu součástí. Suverenita nemusí být iniciátorem tohoto procesu. Jde nám o to, aby občané měli méně nenaplněných očekávání. To spočívá v tom, že jim někdo nebude neustále říkat, že se mají lépe například pod Bruselem.

ČESKÁ POZICE: Poslední otázka se týká prezidentské volby v roce 2013. Budete kandidovat? Případně za jakých podmínek?

BOBOŠÍKOVÁ: V přímé volbě určitě. A pokud získám podporu deseti poslanců nebo senátorů, pak i v případě nepřímé volby.

http://www.ceskapozice.cz/domov/politika/jana-bobosikova-ve-volbach-do-snemovny-muze-suverenita-ziskat-15-procent-hlasu

Článek ze dne: 04.09.2011, celkem byl přečten 1699x

Užitečné odkazy: Suverenita Facebook Galerie Zubov Olga Zubová na iDnes Psí útulek
OlgaZubova.cz

Copyright DITOM Construction s.r.o. - Výrobce regálových systémů 2010, Olga Zubová. Všechna práva vyhrazena. Bez předchozího písemného souhlasu není dovoleno další publikování, distribuce nebo tisk materiálů zveřejněných na tomto serveru. Připomínky a dotazy technického charakteru směřujte laskavě na adresu webmaster@olgazubova.cz(čas dotazu:0.1128, návštěvy: 152560/48)